

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 4.5 mm |
| Length | 5.9944 mm |
| Width | 5.9944 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 4.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 6.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 5 MHz |
| Current Rating | 1.1 A |
| DC Resistance (DCR) | 286 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 47 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.1 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1.3 A |
| Saturation Current | 1.3 A |
| Max Saturation Current | 1.3 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.1 A |
| Max Length | 6.2 mm |
| Max Width | 6.2 mm |
| Min Length | 5.8 mm |
| Min Width | 5.8 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 1081
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18787
Ext.Price$0.18787
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18787 | $0.18787 |
| 10 | $0.16703 | $1.67030 |
| 50 | $0.14851 | $7.42550 |
| 100 | $0.13566 | $13.56600 |
| 500 | $0.12392 | $61.96000 |
| 1000 | $0.11319 | $113.19000 |
| 3000 | $0.10339 | $310.17000 |
